Den kvindelige kraft og arv

ONLINEGRUPPE

4 aftner med fokus på den kvindelige arv 

  • Gruppe 2:  6. oktober, 20. oktober, 3. november og  17. november 2025. (kl 17.30-20.30 UDSOLGT
  • Gruppe 3:  29. januar, 12. februar, 26. februar og  12. marts 2026. (kl 17.30-20.30
Pris: 3600 kr. inkl. moms. (Inkl 4 mødegange,  og notesbog). 
Foregår via zoom, så du kan deltage uanset hvor du bor. 
Jeg oplever at meget af det der sker i verden, skubber til den sammen impuls: En aktivering af den kvindelige arv. Alt det tillærte der ligger i den kvindelige slægt – de bevidste og ubevidste overbevisninger, der er gået i arv fra mor til datter igen og igen og igen. Det giver en unik mulighed for at få øje på det og sikkert endda følekontakt til det og dermed kunne tage stilling til om det er den virkelighed man ønsker at leve efter, eller det er kællingens og urkraftens kald, der giver mest mening.
 
Den tillærte kvindelige arv, handler ofte om at underspille, ikke være for synlig, men i stedet for være arbejdsom, nyttig og omsorgsgivende for sine omgivelser. Den kan også handle om at være tam, imødekommende og have ubegrænset tillid til sine omgivelser.
 
Som oftest handler den tillærte kvindelige arv om at være valgt til – af gruppen, familien, samfundet – hvem der nu end har værdi. Og hvis ikke arven udfordres og synliggøres, kan den virke som en vældig spændetrøje, der kommer til at stå i vejen for livet og det man ønsker sig af livet.
 
Min oplevelse er, at der oftest er et felt af friktion mellem vores dybeste længsel – det sjælen kalder på- og den kvindelige arv- og ofte vil der være frygt på færde. Det friktionsfelt træder mere og mere frem i mange af os. I drømme, i indre oplevelser og som temaer i samtaler – netop fordi energien i disse år kalder spændfeltet frem i følelserne og bevidstheden.
 
Taler ordene her til dig, er gruppen måske noget for dig 🔥
 

Den utæmmede, kvindelige kraft er dit rodnet. Dét felt, der skal holde dig forankret i livets storme.

Fra den utæmmede kraft springer et ubetinget venskab med os selv og med verden. På denne online workshop vil vi undersøge og eksperimentere med, hvad der får det utæmmede til at vokse i dig – og hvordan den kvindelige arv påvirker dette felt. 

Vi vil både dykke ned i den utæmmede kvindelige arv, hvor livsdueligheden og kraften bor, men også gå på opdagelse i det nedarvede stof som begrænser og tabuiserer det utæmmede.

Temaer

  • Grundmønstrene Pige – moder -kælling
    • hvordan ser de ud når de er retvendte?
    • hvordan ser de ud som skygger?
  • mor-sår og frygt
  • egenomsorg
  • vær-dig-hed
  • den  kvindelige arv blodlinje
  • den  kollektive kvindelige arv 
  • frygten for den kvindelige kraft
  • at underspille sin kraft
  • at være nyttig
  • kreativitet
  • lyst
  • altid at være imødekommende og flink
  • venlig, men aldrig tam
  • dramatrekanten og dens sammenhæng med den kvindelige a

 

OBS

Du skal være oprigtigt interesseret i at arbejde med dig selv og kunne rumme at være i en gruppe og tage personligt ansvar for din udvikling. 

Formålet med workshoppen er at møde den kvindelige arv i dig med nænsomhed og derigennem få en dybere kontakt til din Kraft,  så du bliver friere til at træffe valg, der gavner dig. 

Redskaber

Hensigten med forløbet er at skabe et kraftfuldt kærlighedsrum med fokus på den utæmmede kraft, frygt og frihed til at være dig.

Vi vil bevæge os ind i den kvindelige arv og  de tillærte overbevisninger omkring  den kvindelige kraft gennem indre oplevelser og meditationer, kropslige sansninger og fortællinger. Jeg vil brede den kvindelige arv ud og hver aften guide en indre oplevelse – men det er  ikke et forløb, hvor vi sidder meget i stilhed.

Vi vil gennem de 4 mødegange fordybe os i redskaber til at håndtere den kvindelige arv og byde den utæmmede kraft velkommen.

Fremfor alt vil vi tillægge dine indsigter værdi, lytte opmærksomt og skabe rum for, at du oplever hvor kraftfuldt og blidt du kan leve, når  du lærer din kraft og arv at kende. Temaerne vil derfor i høj grad blive tilpasset gruppens og deltagernes behov.

Formålet er, at du kommer i bedre kontakt med alle dele af dig – både din utæmmede, kvindelige kraft og de steder arven begrænser dig, så du får fat i hvordan du kan navigere  og blive fri til at handle. 

Det praktiske

Gruppe 2:
6. oktober, 20. oktober, 3. november og  17. november 2025.
(kl 17.30-20.30).
 
Gruppe 3:
29. januar, 12. februar, 26. februar og  12. marts 2026
(kl 17.30-20.30).

Pris: kr. 3600,00 inkl moms. 

Prisen inkluderer 12 timers gruppeforløb og en notesbog.

For at komme i dybden med hver enkelt deltager, er der kun 4 pladser.

Workshoppen foregår online, så du kan sidde hjemme i dine egne omgivelser og deltage. 

Hver mødegang vil der være et tema og selvfølgelig mulighed for at stille spørgsmål undervejs. Vi mødes via  zoom i en lille, lukket og fortrolig gruppe. Du skal være villig til at have dit kamera tændt, for at skabe tryghed og for at alle kan se hinanden. Møderne bliver ikke optaget. 

Det er en inderlig rejse for alle i gruppen, derfor er det vigtigt, at vi har en fornemmelse for hinanden og forventningerne er afstemt.

Derfor bedes du ved tilmelding  skrive lidt om dig selv og hvad du tænker gruppen kan betyde for dig.

Betaling: forfalder fire uger før kursusstart.

Betaling via mobilepay 47294 eller overførsel til bank: 0815 8159685153. Du modtager selvfølgelig faktura.

Melder du afbud en eller flere af mødegangene, kan de ikke erstattes af andet eller byttes til andre workshops.

Alle grupper og  workshops har bindende tilmelding. Bliver kurset aflyst fra Tanja Eskesens side, vil du få tilbudt kompensation i form af et nyt kursus eller pengene retur. Betalingen refunderes ikke, når kurset er i gang – heller ikke i tilfælde af, at du ikke ønsker at gennemføre hele forløbet og dermed stopper undervejs.

Der er 4 pladser i gruppen og forløbet gennemføres ved 4 tilmeldinger. Se også forretningsbetingelserne her.

Tilmelding  på tanja@tanjaeskesen.dk – du modtager en mail med link til zoomgruppe og betalinkgved 

DET SIGER ANDRE OM TANJA…

‘Tak for det billedetæppe du vævede over mit liv, som fik alting til at falde på plads i mig! Tankevækkende og en fin oplevelse. Jeg er taknemmelig.

“Vis, autentisk og forbundet som få. Kilde/hjælp til store indsigter for mig. Kæmpe inspiration på grund af den åbenbare forbundethed. En sjæl med sjældne udlevede kræfter, nænsomhed og tålmodighed. En klangbund som gir genlyd helt ind hvor forandring blir muligt. Tak “

 

‘Den genkendelse og det klarsyn Tanja møder mig med, når jeg ikke kan rumme min indre tilstand, er afgørende for, at jeg kommer videre og over tid kommer mere og mere i kontakt med min egen indre kraft og samtidig bliver i stand til at genkende og rumme min sårbarhed, så jeg ikke bliver ved med at gentage mine gamle tanker – og handlemønstre. Tak for det Tanja”  – Lis

 

”Hej Tanja. Tak for i går. Det var på flere måder en stor oplevelse. Jeg har svært ved at begribe storheden i budskaberne – og samtidig giver det dyb mening på en måde, som jeg ikke kan beskrive med ord. Tak” – Anja

Læs også

NYHEDSBREV